Prague's CAMP is launching a free summer cinema with a travel theme

There are plenty of English-friendly titles on this summer's lineup of free cinema at CAMP

Protisedicz

Written by Protisedicz Published on 03.07.2020 08:16:05 (updated on 03.07.2020) Reading time: 1 minute

The Center for Architecture and Urban Planning (CAMP) is inviting visitors on a trip around the world.

During the 10-week summer program, guests can “visit” New York, Tokyo, Copenhagen, Paris, and Venice from the comfort of a garden chair with a themed drink in hand.

The program called From City to City will offer regular Thursday summer cinemas and refreshments, as well as guided lectures and tours of five world capitals. The summer season begins on July 14 at 7 pm with a guided walk through New York with Czech architect Adam Gebrian.

Running from July 14 to September 20, 2020, City to City will focus on a new location every other week. Visitors can also look forward to a regular Thursday summer cinema, with free admission. While the talks will be in Czech, the summer cinema includes English-friendly titles such as Rainy Day in New York, Midnight in Paris, and The Danish Girl.

The summer program kicks off with a lecture and a guided walk around New York by Adam Gebrian, which who will utilize the twenty-five-meter projection walls in the main hall of CAMP. Stops around the world’s capitals will be accompanied by themed snacks, food trucks, and signature drinks.

In addition to the summer program, CAMP is also planning the second year of its suburban camp for children aged 9 to 15 which lets children try their hand at designing their own project, as well as being architects and urban planners. The camp takes place from August 24 to 28 (applications can be sent to edu@ipr.praha.eu).

View this post on Instagram

KINO CAMP 🎬⎪Vzpomínáte, jak dříve lidi chodili pohromadě ven a v kině sledovali filmy? Občas se to dělo i u nás... Připravili jsme pro vás výběr filmů zaměřených na architekturu, urbanismus a život ve městech. Jsou to naše oblíbené filmy, které jste již mohli v CAMPu vidět, doplněné o další snímky z databáze @dafilms.cz. Filmy zpřístupňujeme vždy na omezenou dobu exkluzivně a zdarma. Tento týden můžete sledovat snímek Nomád ve městě (Anji Sauvé Clubb) – hlavní město Mongolska v současnosti obývá jeden a půl milionu lidí, polovina populace celé země. Svůj sen o lepším životě si do něj přijíždí splnit i padesátiletý Tumurbátar. Hlavní hrdina opouští své dosavadní živobytí v mongolské stepi a živí se jako řidič auta svážejícího odpad. Doma zanechal svou manželku Tunguu a svého syna Bilgúna, který by měl po otci převzít péči o hospodářství. Se svou studijně nadanou dcerou Udvál žije ve městě, aby jí umožnil přístup k vyššímu vzdělání. Život v Ulánbátaru a sporadické návraty domů si však vybírají svou daň na jeho manželství i vztahu s dětmi. Díky ohleduplně vedené kameře se stáváme součástí života jedné rodiny zachycené v době, kdy lidé pod ekonomickým tlakem opouštějí své tradice s vidinou lepší budoucnosti pro sebe a své děti. _______________ 🍿 K dispozici od 01/05 do 14/05 na campuj.online/kino

A post shared by CAMP Praha (@camppraha) on

The summer program is free. The cinema takes place every Thursday from July 16 to September 17, always after dark. See praha.camp for details.

See more tips for open-air cinema here.

Read the original article on Proti Sedi.

Would you like us to write about your business? Find out more