Apartment for rent, 2+kk - 1 bedroom, 48m2

Jánská, Brno - Brno-město

20 000 CZK / month, excluding utility fees, excluding agency fees
Make Enquiry
The renovation of the Blum Residence brought elegance and uniqueness. The location of the house perfectly meets the requirements for an active life in the city. Immerse yourself in the atmosphere of the big city and at the same time take advantage of the quiet background and the historical touch of functionalism that this property provides.

Rezidence Blum se nachází v pěší zóně ulice Jánská, jen pár kroků od náměstí Svobody a dalších přilehlých ulic, kde se odehrává veškeré dění města a odkud do pěti minut dojdete téměř kamkoli, například do těch nejlepších brněnských kavárny a restaurace, nákupní pasáží, posiloven, wellness, divadla Reduta a Mahenova divadla, na městskou hromadnou dopravu, poštu či do bankomatu. Pokud si budete chtít udělat procházku nebo rádi běháte, park pod Špilberkem je jen 5 minut daleko.

Byt k dispozici 2+kk se nachází ve 2. NP. Podlahová plocha má 50m2 a užitná plocha má velikost 48,17 m2. Nemovitost je kompletně vybavená. Nábytek a kuchyňská linka včetně spotřebičů a televize jsou součástí pronájmu. Koupelna s velkoformátovými obklady je vybavena kuchyňským koutem, toaletou, umyvadlem. Okna jsou původní. Vytápění je centrální.
Finanční podmínky :
Provize 25 000,- + DPH
Kauce - 25 000,-
Celková cena nájmu je 25 000,- z toho 5026,- jsou náklady užívání bytu (voda, elektřina atd.)

The functionalist Blum Residence itself was built in the 1930s and was designed by architect Blum, after whom the residence is named. According to the Brno Architectural Manual, this building is designated as one of the most architecturally valuable functionalist buildings in the historical core of the city of Brno. The entire interior of the house was renovated at the end of 2022 to create apartments, studios and commercial interiors that provide a unique place to live with representative entrance spaces and marble imitation cladding.
Offer IDNBZ001
Last updated12.07.2024
Price20 000 CZK / month, excluding utility fees, excluding agency fees
FeesExcluding utility fees
Agency feeExcluding agency fees
Size1 room
House typeWith floors
ConditionNew construction
Construction typeFrame
OwnershipPersonal
FurnishedYes
Floor2
Usable area48m2
Move-in date15.08.2023
GarageNo
ParkingNo
CellarNo
BalconyNo
TerraceNo
LoggiaNo
ElevatorYes
Energy RatingF - Very uneconomical
Send me an offer for a low-rate mortgage
Foreigners Head Office

Foreigners Head Office

Reveal phone number

Foreigners.cz

Karolinská 654/2, Praha 8, 18600

view all agency properties