Luke, interactive teacher, language teaching, chcete se naučit mezinárodní češtinu...

Luke, interactive teacher, language teaching, chcete se naučit mezinárodní češtinu...

IndonesianandPortugueseandCzechandRussianandSpanishandFrenchandEnglishteacher

Language teaching Available for teaching languages, business classes or ..., chcete se rovněž naučit International češtinu
About Lukas (me)
Hobbies: sport, travelling, languages, business, marketing, research, adventure
Where I teach
 • LocationPrague
 • Preferred settingTo be agreed
 • Do I commute?yes
Rates
 • 45 minutes-
 • 60 minutes500 CZK
 • 90 minutes-
 • 120 minutes-
 • Free trialYes
depending on needs and requirements, the rate will be agreed based on what you need.
Hi All,
I teach based on students. I can teach children using fairy tales, books, games,
I can teach students using websites with resources, going for interaction outside the class
I can teach professionals by preparing them for interviews, doing business classes, marketing-management classes.

my objective is to have speaking/communicative classes regardless of the level of the language, I prefer working with the students all the time than if they want they can study at home and can bring issues to the class and we talk about that.
Like that about 70 % of the time the student is forced to speak or interactive either directly with me or in a group with others or listening and answering or writing something.

I prefer to speak all the time in the desired language, meaning no Czech language, like this students have the same class like if they have lived abroad.


I speak and teach in these languages, English, French, Spanish, Portuguese, Russian, Indonesian.

NOTE = for foreigners who are interested to study Czech language, I would also like to offer teaching. I used to work for some time here in Prague like a tour guide and was working on daily basis with foreign guides trying to adapt here in Czech Republic. So I helped them through their processes of (getting visa, simcards, buying things, calling to czech administration, advising on places..... kind of budy brochure service ) so as a part of this I touch them Czech language too. Many were saying that Czech is complicated and unclear. It is not true, there are some rules and techniques that you need to understand and when you do than it is quite easy going languae and I would be happy to explain it to you.

Ahoj všichni,
Vyučuji na základě interakce studentů. Mohu učit děti pomocí pohádek, knih, her ....
Můžu učit studenty na základě zdrojů z internetu /BBC english, France 24, RTVE, .... dokumentarní kanály /dále se dá praktikovat se studenty přímo v praxi venku či přivést další mluvčí do hodiny, které se budou konat mimo třídu
Můžu rovněž učit pracující připravovat je na rozhovory, dělat kurzy se zaměřením na obchod, vyjednávání, nákup-prodej, specifický kurzy na slovní zásobu, marketingové a manažerské hodiny .....

mým cílem je mít mluvící / komunikativní třídu bez ohledu na úroveň jazyka, dávám přednost práci se studenty po celou dobu. Úkoly, gramatiku či knížky můžou se mnou rovněž dělat ale preferuji aby si to studovali doma a potom přišli do hodiny a měli dotazy ohledně něčeho.
Tímto chci dosáhnout že alespoň 70% času je student nucen mluvit nebo interagovat buď přímo se mnou, nebo ve skupině s ostatními, nebo poslouchat a zodpovídat nebo psát něco.


Mluvím a vyučuji v těchto jazycích, angličtina, francouzština, španělština, portugalština, ruština, indonéština. Preferuji celou dobu mluvit v tom daném jazyce bez vysvětlování do češtiny.

NOTE = jestli je zájem o výuku češtiny, rovněž není problém, mám bohaté zkušenosti z výukou cizinců v ČR, s organizováním věcí /víza, administrativa, simkarta, internet, nalezení ubytování, doporučení na akce..../.

My teaching experience

 • My educationlived many abroad, bilingual education, TOEFL certification
 • Experience5+ years
 • CertificationTOEFL certification, bilingual university,

Contact Lukas

This listing has expired

Click below to see other similar teachers now.

See other teachers