CZECH and ENGLISH Language with an Awesome Feeling

CZECH and ENGLISH Language with an Awesome Feeling

CzechandEnglishteacher

Loving people and sharing positive energy is what it is all about to have a nice environment for studying.
About Hana Hauck Turáková (me)
 • What I teach Czech, English
 • Instructions inCzech, English
 • Native languageCzech
 • Group teachingyes
 • Online teachingyes
Hobbies: Dance, music, books, films, traveling, adventures, challenges, meeting new people, getting to know new cultures, education of our little loved ones, psychology, animals.
Where I teach
 • LocationPrague
 • Preferred settingTo be agreed
 • Do I commute?yes
Rates
 • 45 minutes-
 • 60 minutes380 CZK
 • 90 minutes550 CZK
 • 120 minutes750 CZK
 • Free trialYes
ENGLISH:
Hello, I am Hanka!
I am a native Czech speaker with a special sense for Czech and English languages. My students usually say that I can see things differently. I am excellent in Czech but used to be very bad in English as a child. I have to admit I am actually thankful for being bad, it made me different and fighting for better results on my own made me a special teacher. Why special? I know how it can feel when it seems to be too hard. And I know how awesome feeling I had when I achieved my goals!
I feel you :) and I already know how to help. I specialize in children´s education and I study education of adults. I started teaching at homes when I was very young, usually Czech grammar to Czech kids, continued with adults and improved my English by living in Canada.

Nowadays I teach both languages to everyone who needs to get ready for certain exams, who needs a hand with their studies or those who are excellent at school and want to know more. With adults we usually focus on business language, which most of them need at their work, conversation or grammar. Conversations are my favourite ones! I also teach families of foreigners coming to the Czech Republic. I help with everything what they currently need (school, work, everyday life matters...).

I always focus on YOU ! I create an individual plan for every single person according to your needs, interests and language skills.

The first introducing lesson is for free. Depending on the amount of students the price of a lesson can be different.

You can contact me via e-mail: turakova.h@gmail.com .

We will nail it together ! :)


ČESKY:
Zdravím všechny, co se chtějí učit anglicky, anebo chtějí pomoci prohloubit svoje znalosti češtiny. Mé jméno je Hanka a moc ráda Vám k tomu dopomohu. V českém jazyce jsem vždy vynikala, anglický jazyk byl pro mne ovšem boj. Proto si dovoluji tvrdit, že mám něco, co ostatní učitelé mít nemusí. Dokážu se do Vás vcítit. Vím, jaké to je být ten nejhorší žáček ve třídě a pamatuji si, jak úžasný to byl pocit, když jsem to změnila! Dosáhla jsem svých cílů, a nakonec se přestěhovala do Kanady. Byl to zatím můj nejkrásnější splněný sen!

Specializuji se na výuku dětí a studuji vzdělávání dospělých. Učím různé jazykové úrovně. V angličtině připravím na zkoušky, pomáhám s přípravou do školy, učím bystré žáky a studenty, kteří ve škole již všechno umí. S dospělými se často zaměřuji na obchodní angličtinu, nebo taková témata, která často využijí ve svém zaměstnání, někteří se chtějí hlavně zlepšit v konverzaci, tyto lekce jsou snad mé nejoblíbenější. Učím také celé rodiny cizinců přicházející do České republiky. Pomáhám vždy se vším, co je potřeba (škola, práce nebo každodenní záležitosti běžného života). Ráda také pomohu s českou gramatikou dětem i dospělým.

Hodiny jsou o Vás! A proto se zaměřuji na individuální přístup. Vytvářím pro každého zvláštní plán odpovídající Vašim potřebám, zájmům a jazykovým znalostem.

Úvodní hodina je zdarma! Cena lekce se může měnit podle počtu najednou zúčastněných studentů.

Můžete mne kontaktovat na e-mailové adrese: turakova.h@gmail.com .

Spolu to zvládneme ! :)

My teaching experience

 • Experience3-5 years

Contact Hana Hauck Turáková

Verification code
Send enquiry