What's on


-

Festival Film a architekturaDetails


Event expired

Jak vidí současného nejslavnějšího architekta Rema Koolhaase jeho syn a kdo je Bjarke Ingels z dánského ateliéru BIG? Jak se žije v revitalizovaném věžáku na pařížském předměstí a jaké školy staví Herman Hertzberger v Holandsku? Co se stane, když mezinárodní architektonickou soutěž, které se účastní nejprestižnější světová studia, natáčí team dokumentaristů? Jaký byl architekt Le Corbusier a jak vypadá město, které projektoval v Indií? Kdo jsou nejslavnější fotografové architektury a které filmy baví a inspirují Adama Gebriana?

Přijďte to zjistit na šestý ročník festivalu Film a architektura, který se koná 30. 9. - 4. 10. 2017 v Praze, v Brně a ve vybraných regionech.


Festival Film a architektura provokuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí inovativních autorských dokumentů, experimentálních i hraných filmů. Každý ročník tvoří program několik tematických sekcí, které podléhají kurátorskému výběru a rozšiřují povědomí o současné kvalitní architektuře, významných architektech a jejich tvorbě, stejně tak i o problematice vizí měst, sociálních a enviromentálních tématech.

Více informací na www.filmarchitektura.cz

---

How is Rem Koolhaas, the most famous architect of these days, seen through the eyes of his son? Who is Bjarke Ingels from the Danish architecture studio BIG? What is the living in a revitalised apartment tower located in a Paris suburb like, and what kind of schools does Herman Hertzberger build in the Netherlands?
What kind of person the architect Le Corbusier was and what does the city that he designed in India look like? What happens when an international architectural competition that has been entered by most prestigious world studios is filmed by a team of documentarists? Who are the most famous photographers of architecture and which movies entertain and inspire architect Adam Gebrian?

Come to find out at the sixth annual Film and Architecture Festival, taking place September 30 – October 4, 2017 in Prague and in selected regions.

Film and Architecture Festival is here to provoke and foster a discussion about architecture and urbanism by screening auteur, experimental, live action or innovative documents and films. It contributes to the debate between architects, politicians and the wide public about our cities, their appearance, their needs and transformations that are necessary for further development of our society. Thanks to the medium it employs, it is attractive for all kinds of audiences.

More information: www.filmarchitektura.cz

Prague
Prague

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs