What's on


-

Obyčejní lidé / Ordinary People - premiereDetails


Event expired

ORDINARY PEOPLE
A joint project between the Archa Theatre and the Living Dance Studio, Beijing
Directed by: Jana Svobodová and Wen Hui
At a time when the leaders of many countries show disdain for basic human rights in the interests of political business, we ask: Who are these ordinary people whom they claim to represent?
Vladimír, 73, lives in a small town near Prague. He worked his whole life in a factory as a turner and toolmaker. When he was young he was one of the best rock and roll dancers in Prague. Every Saturday night he was the king of the dance floor, dancing an extravagant "capitalist" dance, until the police would come and escort him out. Saturday after Saturday the same story would be repeated. They could not repress his passion to dance freely.
Wen was born in the 1960s and is a dancer and choreographer. She lives in Beijing. She was trained at the theatre academy to be the prima ballerina of the propaganda ballet company. The time of her youth corresponded with the era of student protests and great hopes, which never came to fruition. Her life had been saved, but she has never forgotten the trauma. In the 90s she founded the first independent dance company in China, the Living Dance Studio.
The performance combines principles of documentary theatre and dance.

TICKETS: https://goout.net/en/tickets/obycejni-lide/tgv/
CZK 290 full / CZK 150 students&seniors

| cz |
V době, kdy reprezentanti mnoha zemí v zájmu politického byznysu pohrdají otázkami základních lidských práv, se ptáme: Kdo jsou ti obyčejní lidé, v jejichž jménu své čachry dělají?
Vladimír žije v malém městě nedaleko Prahy. Je mu 73 let. Celý svůj život pracoval jako soustružník a nástrojař. V mládí byl jedním z nejlepších tanečníků rokenrolu v Praze. Každou sobotu večer byl králem tanečních zábav na Václavském náměstí. Tancoval extravagantní "kapitalistický" tanec, dokud někdo nezavolal příslušníky SNB, kteří jej vyvedli ven. Sobotu co v sobotu se opakoval stejný příběh. Nic nemohlo potlačit jeho touhu po svobodném tanci.
Wen se narodila v 60.letech, je tanečnicí a choreografkou. Žije v Pekingu. Po studiích na divadelní akademii se měla stát primabalerínou propagandistického baletu. Mládí prožila v době studentských protestů a velkých nadějí, které se nenaplnily. Tehdy si zachránila život, ale traumatu se dodnes nemůže zbavit. V devadesátých letech založila první nezávislý taneční soubor v Číně Living Dance Studio.

Premiéry 22. a 23. ledna 2017 v Divadle Archa
VSTUPENKY via GoOut.cz:
https://goout.net/en/tickets/obycejni-lide/tgv/

#obyčejnílidé #ordinarypeople

Divadlo Archa
Na Poříčí 26
Prague
11000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.