What's on


-

Sonitus w/ Flaub [ARG] & Stanislav Abrahám [CZ]Details


Event expired

LINE UP:

20:00 - 22:00 - Dj Unclean @ Radio Punctum
22:00 - 22:30 - Spectral Scenery by Stanislav Abrahám (CZ)
22:30 - 24:00 - Dead End by Flaub (ARG)
24:00 - 01:00 - Dj Yukimura

/ / / / /

:: Flaub presents Dead End ::

Fernando Laub (flaub) je hudebník, skladatel a vizuální umělec pocházející z Buenos Aires v Argentině, kde můžete najít část jeho hudebního a vizuálního díla. Konkrétně jeho netlabel, kde si můžete poslechnout jeho avantgardní, experimentální a zvukové umělecké díla, ze kterých je několik volně ke stažení.

Spolu s jeho hudební aktivitou vyrábí a vystavuje vizuální práce současného umění. Jeho zaměřením je směs několika technik, od malby akrylem na fotografie, digitální procesing či nové technológie ve výtvarném umění. V prostoru Punctum-Krásovka představí svůj nový 72min dlouhý sound artový film "Dead End”, ke kterému zahrá živě soundtrack vlastní produkce.

/EN/
Fernando Laub (flaub) is a musician, composer and visual artist native from Buenos Aires Argentina and Austrian origin. In this site you can discover part of his musical and visual work. There is a netlabel from where you can hear several albums with avant-garde, experimental and sound art pieces (some are free to download and some not).

In addition to his activity as a musician he produces and exhibits visual and installation works among the contemporary art circuit. His job as a visual artist includes a mixture between several techniques, from acrylic painting to photography, digital processing and new technologies applied to visual arts. He will perform his latest 72min long sound art project Dead End, with his own soundtrack live at Punctum-Krásovka.

trailer of movie: https://vimeo.com/171793268
web: http://www.flaub.net
soundcloud: https://soundcloud.com/flaub


:: Stanislav Abrahám presents Spectral Scenery ::

Spectral Scenery je laptopové vystoupení českého sound artistu a A/V performéra Stanislava Abraháma, založené na improvizovaném vytváření minimalistické zvukové krajiny za pomocí softwarového nástroje, vytvořeného speciálně na míru pro tento projekt.Velmi krátké, téměř samooscilující smyčky, modulované do prostorového zvukového pole, se pomalu prolínají a evokují pohled na ubíhající scenérii imaginární krajiny.

/EN/
Spectral Scenery is laptop performance created by czech sound artist Stanislav Abraham, which is based on an improvised creation of minimalicstic sound space with the help of the software instrument which is tailored specifically for this project. Very short almost self oscilating loops are modulated into space orientated field of sound and are slowly layered and to evoke a vision of a moving scenery in an imaginary landscape.

teaser: https://vimeo.com/129237725
bandcamp: https://stanislavabraham.bandcamp.com

/ / / / /

SUPPORT : DJ Unclean [ https://soundcloud.com/strangelet ]

vstupné / admission: 80 Kč

www.punctum.cz
- - -

Punctum, Krasova 27, Praha

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs