What's on


-

Iranian Film FestivalDetails


Event expired

Festival of Iranian Films will be back for the 5th from the 13th to 17th January.

Festival of Iranian Films will be back once again and for the 5th time from 13th to 17th of January 2016 in Prague and on 19th and 20th of January 2016 in Brno.
Kino Světozor, Bio Oko and Kino Lucerna in Prague and Kino Scala in Brno will host the festival in January and a number of additional side-event will be introduced for the first time to the program of the festival.
What started in 2012 as the presentation of Iranian cinematography is now developing into an interactive presentation of Iranian art and this year, the audience of the festival can expect to have the chance to visit not only film screenings, but also a painting exhibition, a poster exhibition, a theatre performance and a music performance all during the time of festival in January. Again this year we will have competitions in several categories, international jury, interesting guests and we will follow up with our successful industry program for film professionals.
The festival will also include for the second time the night of Afghan Cinema with two of the most successful films from this controversial country and its prominent artists.Česká verze


5. ročník Festivalu íránských filmů proběhne od 13. do 17. ledna 2016 tradičně v pražských kinech Světozor a Bio Oko, nově zavítá také do kina Lucerna. Festival zahájí snímek What’s the Time in Your World? (Kolik je hodin v tvém světě) režiséra Safi Yazdiana s Leilou Hatami a Ali Mosaffou v hlavních rolích. Od 19. do 20. ledna se potom festival už podruhé přemístí do brněnského kina Scala. Poprvé také festival zamíří na Slovensko do bratislavského kina Film Europe, a to od 28. do 30. ledna. Festivalový plakát pro letošní ročník navrhl Cassra Abedini - cenami ověnčený umělec a jeden z nejzajímavějších současných íránských grafických designérů, který vyniká svou kombinováním moderní a tradiční kaligrafie. Abediniho díla budou vystavena v kině Světozor od 9. do 31.ledna.

Kino Světozor
Vodickova 41
Prague 1
11000

Price

100 - 150 CZK

Language

English, Czech, Other

Phone

-

Email

N/A

Nearest metro

Mustek

Nearest tram

Václavské náměstí

Event links

Website

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs