What's on


Mr.HotDoG's eating contest 2018Details


Mr.HotDoG's Eating Contest 2018

Nejdražší fanoušci párku v rohlíku!

Rok se s rokem sešel a nastal tak čas zúročit váš neúnavný trénink hodný montáže z 80's bijáků. Třetí výroční Mr.HotDoG's Eating Contest 2018 je totiž tady! Hledáme 5 žen a 10 mužů, mistry svého oboru s bezednými žaludky a v nejlepší formě.

Opasky zanechte doma, rozepněte vrchní knoflíky kalhot a přijďte se kvalifikovat kterýkoliv den v týdnu od 1. dubna mezi 16:30 a 18 hodinami. Stačí si objednat naše "Qualifying Combo" a zhltnout ho v nejrychlejším možném čase za pečlivého dohledu našeho expertního rozhodčího Viktora. Jen co necháte celých pět hot dogů zmizet ve vašich útrobách, váš čas bude zaznamenán na facebookové stránce Mr.HotDoG, společně s ostatními adepty na letošního šampiona.

Zanechte soupeře v prachu za sebou a probojujte se až do Grand Finále, kde se utkáte s těmi nejlepšími z nejlepších během vašeho nejoblíbenějšího soutěžního klání uprostřed Kamenické ulice na Letné. Využijte jedinečné šance stát se budoucí legendou. Vyzbrojeni budete pouze kečupem, hořčicí, vodou či pivem, a ti z vás, kteří spořádají nejvíce párků z dílny Amaso v daném časovém limitu věčné slávě zaručeně neujdou.

Jak je již tradicí, celé klání bude provázet ta nejdivočejší street party, kterou tahle malebná čtvrť kdy zažila. Celým odpolednem vás jako obvykle provede váš nejoblíbenější ceremoniář Viktor za sonických kejklí jedinečného DJe Vegyho. Třešničkou na dortu pak budiž obávaný zloděj kyselých okurek a srdcí, nechvalně známý rock'n'rollový mesiáš a armáda jednoho muže jménem Lazer Viking.

Přijďte si s námi připomenout, že je na světě krásně, naplňte svá břicha tím nejlepším z naší kuchyně a baru a buďte u toho, když se bude psát další kapitola dějin v Mr.HotDoG!


///


Dearest Hot Dog enthusiasts!
The time has come to put your year-long training worthy of an 80s movie montage to the test for the 3rd Annual Mr.HodDoG Eating Competition has arrived! The qualifier kicks off on the 1st of April so get those bottomless food storage pits you've been painstakingly stretching out ready. The search for 10 male and 5 female masters of their craft is on, so get your ass to Mr.HotDoG, unbutton that belt and prove to us all that you and only you are deserving of everlasting fame.

Join the race for the record any day of the week between 4:30 and 6PM. All you have to do is order our "Qualifying Combo" and devour it in the fastest time possible under the critical eye of your favorite hot dog expert and referee Victor. Once those five dogs disappear down the hatch your record time will be registered on the Mr.HotDoG Facebook page along with your cutthroat competition.

Leave your opponents in the dust and make your way to the Grand Final where you'll be pinned against the best of the best during your favorite live event in the middle of Kamenická street in Letná. The rules are simple. Armed with only ketchup, mustard and water or beer the contestant who'll make the most delicious Amaso made dogs disappear will be hoisted up in the air as the new reigning champion. That is if we're strong enough to do that.

As tradition, the whole competition will be accompanied by the wildest street party this part of town has ever seen led by our master of ceremonies Victor featuring the sonic wizardry of the one and only DJ Vegy finished off with a performance by your favorite pickle-stealing heart-breaking venom-spewing one man rock'n'roll army known as the infamous Lazer Viking.

Come relive the good times at Mr.HotDoG, get your tummies full of delicious treats and witness history in the making!

Mr.HotDoG
Kamenická 24
Prague
17000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs