What's on


How to Become Czech in 1 HourDetails


Event expired

LAST MINUTE : THIS SHOW IS SOLD OUT LIKE THE FIRST 8 SHOWS . BOOK NOW FOR THE NEXT SHOW ON 10 APRIL
https://goout.net/en/play/how-to-become-czech-in-one-hour/xnlfc/#"T":"2018-04-10T18:30:00"

The ROYAL Theatre presents an original one man comedy show starring Tomáš Vaněk.
100 % IN ENGLISH ( Basic English, very easy to understand )

In this unique and interactive show, Tomáš Vaněk will teach you how to eat, drink, sing, dress, dance, love … and laugh like a true Czech !

Keen to learn something about the Czechs…but too afraid to ask?
How and why do people drink beer, what’s going on with that sandal and sock combo and who exactly is Karel Gott? French native Jean Christophe Gramont, the man behind in the play, didn’t know either when he first arrived here 14 years ago. Now he’s decided to write a play about his journey towards becoming a Czech. Guiding you through this one-man show is the outstanding musical actor Tomáš Vaněk.
Don’t miss this unrivalled show set in the wonderful surroundings of the ROYAL Theatre which dates back to the First Republic era. Accept our invitation and discover “How to become a Czech in one hour.”

BONUS 1: discover our pop up exhibition : How to become Czech in 1 hour
BONUS 2 : The show will be introduced by our special guest and master of ceremony : Luke Ryan from Ireland, outstanding stand up comedian living in Prague for (too) many years ...
BONUS 3 : Free typical Czech welcome drink
Doors open : 7 pm
Show : 8 pm
Come early and discover the exhibition and enjoy our unique bar ranked in top 6 bars in Prague by ELLE magazine

CZECH: Chcete vědět něco o Češích... ale bojíte se zeptat? Divadlo ROYAL uvádí originální ONE MAN SHOW s Tomášem Vaňkem. Co je řízek, jak a proč se pije pivo, co dělají ponožky v sandálech a kdo je vlastně Karel Gott? Autor hry Jean Christophe Gramont, rodilý francouz, který už 14 let žije v Praze, to nevěděl taky...o své cestě, "Jak se stát Čechem" se rozhodl napsat divadelní hru. One man show, která je v jednoduché angličtině, Vás provede vynikající muzikálový herec Tomáš Vaněk. A nebojte se, hře porozumí i angličtinář–začátečník. Nenechte si ujít neopakovatelnou show v nádherném prvorepublikovém prostoru divadla ROYAL. Přijměte naše pozvání a zjistěte "Jak se stát během jedné hodiny Čechem".

ROYAL Theatre & Club Chic
Vinohradska 48
Prague
12000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs