What's on


Gattaca (EN friendly)Details


Film GATTACA je o Vincentu Antonovi Freemanovi, který si jde za svým snem letět do Vesmíru, i když má kvůli slabé genetické výbavě v podstatě nulovou šanci na uskutečnění svého snu. Vincent žije v době, kde hlavní roli hraje genetický profil člověka a létání k planetám je předurčeno jen pro lidi s takřka dokonalým genetickým profilem. Vincent se ale narodil z lásky a genetici nebyli při jeho početí přítomni, aby vybrali jen ty nejlepší geny Vincentových rodičů.

GATTACA je první film režiséra Andrewa Niccola (Obchodník se smrtí, Vyměřený čas, atd.) a chtěl tímto filmem společnost varovat před genetickými úpravami člověka. V době vzniku filmu (rok 1997) bylo genetické klonování (například slavná ovce Dolly) a genetické úpravy velké téma. Ani dnes se naštěstí lidé neklonují (tedy alespoň ne oficiálně), ale genetika pokročila výrazně kupředu a již jsou k dispozici léky, které opravují chybné geny již narozených lidí. Možná se časem i dočkáme, že si budeme moci pomocí genetických inženýrů zčásti vybrat, jaké dítě se nám má narodit. A také možná vylepšení lidské rasy v budoucnosti nebude hlavně pomocí eugeniky, ale pomocí propojení technologií s mozkem člověka, aby dokázal konkurovat pokročilé umělé inteligenci (tak jak to předpovídá Elon Musk, který má podobný sen, jako náš hlavní hrdina z filmu GATTACA).

Film má hvězdné obsazení:
Ethan Hawke (Vincent Anton Freeman)
Uma Thurman (Irene Cassini)
Jude Law (Jerome Eugene Morrow)
a skvělou hudbu od skladatele Michaela Nymana.

Zajímavosti k filmu:
- název filmu GATTACA je složen z počátečních písmen typů nukleových bází v DNA (Adenin, Guanin, Cytosin a Thymin), proto i zatočené schodiště ve tvaru DNA řetězce v domě Eugena
- původní název filmu GATTACA byl Osmý den (odkaz na Bibli – sedm dní stvoření světa)
- Uma Thurman a Ethan Hawke se při natáčení tohoto filmu tak sblížili, že se vzali a mají spolu dvě děti
- ve filmu jezdí elektromobily klasických tvarů (možná se také časem dočkáme zase aut, která designově nestárnou každé tři roky)
- Titan je největší měsíc planety Saturn a podmínky na jeho povrchu jsou obdobné těm, jaké panovaly na pravěké Zemi při vzniku života


Režisér: Andrew Niccol
Délka filmu: 106 minut
Anglické znění s českými titulky (English / Czech subtitles)
Vstupné: 95 Kč (možné rezervace přes FB zprávy)
Kino otevřené od 19:00, začátek promítání v 19:30


Když jsem asi ve svých čtrnácti letech poprvé na německém televizním programu (asi RTL) poprvé uviděl část filmu GATTACA, tak už po pár vteřinách mě tento film fascinoval a extrémně přitahoval (ta hudba, to nevšední filmové zpracování, ta atmosféra filmu,…). Od té doby jsem tento film viděl více než sedmkrát a i jsem měl jeho zvukovou stopu nahranou na minidisku a občas jsem si večer pouštěl tento záznam.
Tehdy mi tento film dal víru, že z většiny my sami si určujeme, co je a co není možné a pokud máte své sny, tak máte šanci jich dosáhnout, když se jen tak nevzdáte a půjdete svým snům/cílům vstříc.

Kino Brouk
Na Perštýně 6
Prague
11000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs