What's on


Americké jaro: Linda May Han Oh (USA)Details


Event expired

První hvězdou letošního ročníku festivalu Americké jaro je fenomenální americká jazzová basistka a skladatelka Linda May Han Oh a její Linda Oh Quartet. Ten si budete moct vychutnat už v pondělí 26. března od 21 hod v pražském klubu Jazz Dock.

[FOR ENGLISH VERSION PLEASE SCROLL DOWN]

---
Linda May Han Oh - akustická basa
Greg Ward - saxofon
Matthew Stevens - kytara
Artur Hnatek - bicí
---

Skladby Lindy Oh kombinují různé vlivy s postmoderním jazzem. Propracované motivické a rytmické textury se volně proplétají s improvizovaným sóly všech zúčastněných. Témata kompozic jsou osobitá a výrazná, harmonie propracovaná a instrumentální schopnosti na té nejvyšší úrovni. Technika jejich hraní není ale nikdy samoúčelná a vždy slouží v prvé řadě k vyjádření silných emocí. Tento koncert bude velkým hudebním zážitkem.

---
Vstupné v předprodeji na sezení 700 Kč, na stání 350 Kč.
Na místě v den koncertu na sezení 800 Kč, na stání 400 Kč.
---------------------

[ENGLISH VERSION]

The first headliner of this year’s American spring festival will be the phenomenal American bass player and composer LInda May Han Oh and her Linda Oh Quartet. You will be able to enjoy it on Monday, March 26th at 21:00 at the Jazz Dock in Prague.

---
Linda May Han Oh – acoustic bass
Greg Ward – sax
Matthew Stevens – guitar
Artur Hnatek – drums
---

Linda Oh's compositions combine various musical elements with
post-modern jazz. Motivational and rhythmic textures are well elaborated and freely intertwined with the improvized solos of all participants. The compositional themes are idiomatic and expressive, the harmony is elaborate, and the instrumentalization is on the highest level. The compositions should never be played with just the aim to be technically excellent because the prime concern here is to express strong emotions. This concert will be a unique experience.
---------------------

Jazz Dock
Janáčkovo nábřeží 2
Prague
15000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs