What's on


Dawson City: Frozen Time / A Film by Bill MorrisonDetails


--scroll down for ENG--

Kanadské městečko Dawson City v oblasti řek Klondike a Yukon se v roce 1896 díky „zlatému opojení“ stalo cílem pro kolem 100 000 prospektorů a podnikatelů, kteří sem cestovali z USA i z daleké Evropy. Většina nenašla ani šupinku zlata, Dawson City se změnil v Paříž severu, ale touha po vzácném kovu křehkou arktickou krajinu, odkud byli nemilosrdně vyhnáni původní obyvatelé, změnila v pustinu. Při stavebních pracích u dávno zasypaného bazénu objevili v roce 1978 dělníci 533 kotoučů němých filmů, které se díky nízkým teplotám permafrostu uchovaly skoro padesát let.

Režisér Bill Morrison se proslavil mimo jiné sugestivní panychidou na téma pomíjivosti filmového média Decasia (2002). Z 150 kilometrů a 106 hodin unikátního filmového materiálu, konzervovaného během let v laboratořích Kanadského filmového archivu zkomponoval 120 minutovou poému nejen o paměti místa Dawson City, o prvních 20 letech filmu, ale o charakteru minulého století. Morrison použil dokumentární záběry, fragmenty z hraných filmů a evokativní fotografie z archivu Erica A. Hegga, zachycujících v letech 1897 až 1901 drsnou, nehostinnou krajinu a postavy dobrodruhů. „Film je můj Titanik, jde vlastně o perfektní esenci 20. století.“ … „Proměny krajiny okolo Dawson City korespondují s proměnami filmu ve světě“.

Důležitou součásti díla, představeného na festivalu v Benátkách v roce 2016 je sférický soundtrack skladatele a vizuálního umělec Alexe Somerse, známého mimo jiné spoluprací s islandskou skupinou Sigur Rós.

Pro více informací navštivte https://www.agosto-foundation.org/cs/dawson-city-frozen-time

Film bude promítán s anglickými titulky.

Vstupné pro členy Ponrepa: 50 Kč
· studenti, senioři, osoby se zdravotním postižením: 40 Kč
· děti do 15ti let: 30 Kč

Vstupné s jednodenním členstvím: 80 Kč
· studenti, senioři, osoby se zdravotním postižením: 70 Kč
· děti do 15ti let: 60 Kč

Připravila nadace Agosto Foundation v rámci série filmových projekcí a diskuzí na téma budoucnosti, přírody, krajiny, společnosti, umění, ekologie a entropie.

Děkujeme Kinu Ponrepo.

----

Dawson City: Frozen Time, a feature length film by Bill Morrison (US), pieces together the bizarre true history of a collection of 533 reels of film (representing 372 titles) dating from the 1910s to 1920s, which were lost for over 50 years until being discovered buried in a sub-arctic swimming pool deep in the Yukon Territory.

Using these permafrost protected, rare silent films and newsreels, archival footage, interviews and historical photographs to tell the story, and accompanied by an enigmatic score by Sigur Rós collaborator and composer Alex Somers (Captain Fantastic), Dawson City: Frozen Time depicts a unique history of a Canadian gold rush town by chronicling the life cycle of a singular film collection through its exile, burial, rediscovery, and salvation – and through that collection, how a First Nations hunting camp was transformed and displaced.

For more information please visit https://www.agosto-foundation.org/dawson-city-frozen-time

Admittance: Ponrepo Members· 50 Kč
· students, seniors: 40 Kč
· children: 30 Kč

General Admittance 80 Kč
· students, seniors: 70 Kč
· children: 60 Kč

This event is organized by the Agosto Foundation as part of a series of film screenings and discussions on the theme of the future, nature, landscape, society, art, ecology and entropy.

As always, we are grateful to Kino Ponrepo.

Ponrepo
Bartolomějská 11
Prague
11000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs