What's on


-

Unlit Horizon – Tanec ve virtuální realitě / PremiéraDetails


Event expired

***FOR ENGLISH SCROLL DOWN***

Festival tanečních filmů vás zve na premiéru tanečního filmu ve virtuální realitě!

1. března 2018 - 17:00 přednáška Tanec a virtuální realita (nutné přihlášení zde: http://bit.ly/tanecVR)
1. března 2018 - 18:00 slavnostní otevření
2. – 7. března 2018 - 11:00-18:00 VR instalace

První laureáti námětové ceny MAYA, Mária Júdová a Andrej Boleslavský, představují nový taneční film ve formátu virtuální reality. Pro zpracování totálního, imerzního zážitku tvůrci zvolili choreografii Markéty Kuttnerové LV-426, v níž tančí Fanny Barrouquère a Branislav Bašista.

Výsledkem je 11 minutový snímek ve formátu virtuální reality, který prolamuje hranice mezi digitálním a skutečným světem. Diváci pomocí VR headsetu (brýlí pro virtuální realitu), mají možnost se ocitnout v bezprostřední blízkosti tanečníků, prolnout se s jejich prostorem a vnímat performance ze zcela nové perspektivy. Unlit Horizon je jednou z možností, jak využít potenciál tanečního filmu a nových technologií, jak zprostředkovat novou dimenzi umělecké percepce.

Film byl vytvořen díky soutěži Maya Award, kterou vyhlásil Festival tanečních filmů v roce 2017 a jejímž hlavním partnerem je Kyliánův nadační fond v Praze, který cenu, a tím i produkci filmu, finančně podpořil.

V rámci instalace bude možné vstoupit i do prostoru předchozího, mezinárodně oceňovaného autorského snímku DUST (2016).

VSTUP ZDARMA

www.tanecnifilmy.cz

***ENGLISH***

The Dance Film Festival invites you to a premiere screening of a dance film in VR!

March 1st, 2018, 5 pm, Dance and Virtual Reality - lecture (please sign up via this link: http://bit.ly/tanecVR)
March 1st, 2018, 6 pm, opening ceremony
March 2nd - 7th, 11 am - 6 pm, VR installation

Mária Júdová a Andrej Boleslavský, the very first awardees of the newly established MAYA award, are about to present a brand new dance film in the format of VR. The vehicle of this total, immersive experience is Markéta Kuttnerová's choreography LV-426 with Fanny Barrouquère and Branislav Bašista as lead performers.

The 11-minute film in the form of VR dissolves the border between two worlds: the digital and the real. With a VR headset, the audience get extremely close to the dancers, identify with their space and have the opportunity to see the performance from a unique perspective. Unlit Horizon shows one of the multiple possibilities how to approach the potential of dance film and new media and how to mediate dimensions of artistic perception so far unheard of.
The film was made thanks to the Maya Award. The Award is presented by the Dance Film Festival since 2017, in partnership with the Kylian Fund Prague, which has supported the award and the film financially.

The installation also offers the visitors to immerse into the world of an older project, an internationally recognised piece DUST (2016).

Entrance is free of charge

Galerie SmetanaQ, Smetanovo nábř. 334/4, Praha
Smetanovo nábřeží 334/4
Prague
11000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs