What's on


-

Inklusive n·3 w/ Kierastoboy & A²Details


Event expired

⏬ Scroll down for English ⏬

Elektronická hudba byla od svého počátku protosrem, kde jsou všichni vítáni a přijímáni bez ohledu na pohlaví, původ, sociální status nebo sexuální orientaci. Bourala společenské bariéry a v mnohých směrem společnost přímo proměňovala. Přestou v ní dodnes nejsou dostatečně reprezentovány ženy.

] INKLUSIVE [ je proto pokusem o narušení statutu quo: na každé akci kterou uspořádáme, vždy zahraje alespoň jedna ženská DJka. Zároveň je partnerem akce organizace Konsent upozorňující na problémy, kterým v moderní společnosti ženy stále čelí.

] Vstupné je ZDARMA, ale dary na podporu tohoto projektu jsou více než vítané ➡️ na baru bude k dispozici kasička, do níž můžete přispět. [
.
.
.
] O Kierastoboy [

Tohle jméno na pražské scéně rozhodně není neznámé - Kiera je zábavná a všestranná DJka. Na její hraní jen tak nezapomente. Miluje disco, funk, soul, brazilské disko, tropicalii, afrobeat a detroitský House. Budťe si jistí, že v jejích setech během noci narazíte na nějaký ten poklad!

Nalaďte se na její hraní už teď:
https://www.mixcloud.com/kierastoboy/

-----------------

] EN [

Electronic music has been - since its inception - a world where everyone is welcome and accepted, no matter your sex, gender, origin, social status or sexual orientation. It broke barriers in society and profoundly changed it in many ways.
Yet, today, women are still widely unrepresented in the underground scene.

] INKLUSIVE [ is our attempt at challenging the status quo and advocate equality and, as an answer to the very much exclusive underground music scene we invite and promote for each event at least one female DJ and partner up with Konsent, a non-profit organisation aiming at sensibilizing people to the problems faced by women in today’s society.

We aim to undo binary tendencies in the world of underground music and built up a safe place for everyone to express themselves.

] Entrance is FREE but donations are more than welcome to support this project ➡️ a jar is at the disposal of any good samaritan at the bar. [

] About Kierastoboy [

A name that doesn’t go unrecognized in the Prague scene - Kiera is a fun and versatile DJ that will for sure make your night memorable. In love with Disco and Funk, Soul, Brazilian Disco, Tropicalia, Afrobeat Chicago and Detroit House - you can be certain to discover some gems in her sets while boogying the night away :)

Feel free to warm you up on: https://www.mixcloud.com/kierastoboy/

] Dive in a visual experience [

Your beloved Zkušební Provoz will be enlighted with our homemade video mapping for an immersive experience.

Zkušební Provoz
Kralodvorska 11
Prague
11000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs