What's on


-

Circo Aereo & Thomas Monckton (INT): The ArtistDetails


Event expired

Circo Aereo & Thomas Monckton (INT): The Artist
22.-24. 2. od 19.30
Bez jazykové bariéry
Vhodné od 5 let
Vstupenky: bit.ly/TheArtist2018

Umělec přichází do ateliéru, aby pracoval na novém díle. Čeká na inspiraci. Když tato přijde, věci nejdou tak, jak by si solidní umělec představoval. Každý nový den je plný výzev, chaos je pouze otázkou času.

Inscenace navazuje na spolupráci Thomase Moncktona s Circem Aereem na představení The Pianist. To bylo nadšeně přijato diváky i kritikou po celém světě a od roku 2013 má za sebou bezmála 300 repríz ve Skandinávii, Kanadě, na Novém Zélandu, ve Francii, Británii, Nizozemsku, Austrálii, Rusku, USA a jinde. The Pianist byl nominován na cenu pro nejlepší představení na edinburském festivalu Fringe v roce 2014.

Na The Artist s novozélandským rodákem Thomasem Moncktonem stejně jako na The Pianist spolupracovala Sanna Silvennoinen, cirkusová umělkyně, choreografka a režisérka souboru Circo Aereo.

Termíny a vstupenky: www.jatka78.cz/cs/play/the-artist
-------------------------------------------------------------

An artist arrives in his studio, ready to prepare a new work of art. He waits for inspiration to strike him. When it eventually does, things don’t proceed quite as the distinguished artist would wish. For him, the everyday is filled with challenges until an eventual chaos is unavoidable.

The Artist follows the success of Circo Aereo’s and Thomas Monckton’s previous collaboration, The Pianist, which has proven a smash hit with critics and audiences around the world. Since 2013, it has been performed nearly 300 times in Scandinavia, Canada, New Zealand, France, UK, Netherlands, Australia, Russia, USA, etc. The Pianist was nominated for a Best Performance prize at Edinburgh Fringe festival in 2014.

Like The Pianist, The Artist is co-designed by Sanna Silvennoinen, circus artist, choreographer and director of Circo Aereo, and Thomas Monckton, New Zealand-born, internationally acclaimed circus artist.

Jatka78
Pražská tržnice, Haly 7 a 8, Holešovice
Prague
17000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs