What's on


Andrea Miltnerová | Spectaculare 2018Details


Event expired

↓ For English scroll down ↓

Spectaculare 2018: Andrea Miltnerová

Britská tanečnice a choreografka českého původu Andrea Miltnerová se už řadu let zaměřuje na barokní tanec a jeho kreativní fúzi s dalšími tanečními technikami, především současným tancem. Narodila se v Londýně, kde vystudovala klasický i moderní tanec. Poté dostala angažmá v baletu Národního divadla v Praze. Spolupracuje jako performerka s řadou domácích a zahraničních tvůrců.

Andrea Miltnerová předvede ne jedno, ale dvě doslova strhující představení: „Fractured“, extrémně fyzicky náročné představení, a „Tanec magnetické balerínky“, poprvé v Praze ve speciální verzi s živým doprovodem na elektrický kontrabas (Michal Turek).

Pohyb v kontextu obrazu a zvuku – obraz a zvuk v pohybu. Magnetická balerínka je přikovaná ve své světelné kleci, ale odtud zároveň otevírá jiné dimenze. Intenzivní pohybové sekvence ve spojení se zvukovou koláží a úzce napojeným, pohyblivým světelným designem, předkládají nenásilné, místy iritující, jindy zranitelné, osobní svědectví o urputné obsesi pohybem.

Tanec magnetické balerínky byl vybrán na prestižní seznam nejvýznamnější evropské sítě Aerowaves.

📝 VSTUPENKY:
200,- Předprodej probíhá v síti GoOut.cz ➡
goout.net/cs/listky/festival-spectaculare-andrea-miltnerova/vewb/

🕑 ČAS A MÍSTO:
15. února 2018 od 20:00, Alfred ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7)

www.spectaculare.eu
fb.com/festivalspectaculare/

☆☆☆ENGLISH☆☆☆

Andrea Miltnerová is a British dancer and choreographer of Czech origin who lives in Prague. For the past few years she has been specialising in Baroque dance and its creative fusion with other techniques, above all contemporary dance. She was born and trained in London and came to Prague to dance with the Ballet of the National Theatre. She currently collaborates as a performer with various Czech and foreign creators.

Movement in the context of image and sound - image and sound in motion. The magnetic ballerina flutters inside a minimalist yet multi-dimensional space created to expand our perception and experience of dance. Intense movement sequences fuse with a collage of sound and a unique, interactive lighting design to relate a nonviolent, at times irritating, at times vulnerable, personal testimony of an obstinate obsession with movement.

Chosen as a priority performance for 2013 by the prestigious European network Aerowaves.
📝TICKETS:
200 CZK
goout.net/en/tickets/festival-spectaculare-andrea-miltnerova/vewb/

🕑 VENUE
15th February at 20:00, Alfred ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7)

www.spectaculare.eu
fb.com/festivalspectaculare/

Alfred ve dvoře / Motus
Františka Křížka 36
Prague
17000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs