What's on


-

Extension / Cirque Inextremiste na Letní Letné 2018Details


english below
----
Extrémnější než kdy dříve!

Vítejte ve světě rizika, nebezpečí, ale i syrové poetiky a nekorektního humoru. V novém představení francouzského Cirque Inextremiste uvidíte to, co jste nikdy před tím neviděli. Trojice akrobatů, kterou návštěvníci Letní Letné dobře znají z jejich poslední inscenace „Extrêmités“, se vrací a jsou extrémnější než kdy dříve. Toto představení rozhodně není pro slabé povahy!

Tři akrobati, jedno kolečkové křeslo, jeden bagr a bezedná zásoba odvahy – to jsou hlavní ingredience tohoto vysoce adrenalinového dobrodružství. Tři přátelé se setkávají na stavbě. Své kolečkové křeslo ovšem Rémi tentokrát vymění za bagr. Jako když si Ironman oblékne svůj proslulý „superoblek“, stává se tento stroj jeho součástí a dodává mu neskutečnou sílu a překvapující přesnost. Jeho kvadruplegie jako by nebyla a prostor získává mechanický akrobat. Společně pak roztáčí kolotoč neuvěřitelných akrobatických kousků, ze kterých vám bude místy běhat mráz po zádech.

Vstupenky v ceně 540-590-650 Kč (číslované sezení). Vhodné pro děti od 6 let.
------------------------------------------------------------------------------
More extreme than ever before!

Welcome to the world of danger, risk, roughness and politically incorrect humor. This latest spectacle by the French Cirque Inextremiste will show you things you've never seen before. The acrobatic trio which is well known to the audiences of Letní Letná thanks to their previous show entitled Extrêmités is back and more extreme than ever before. If you're easily shocked, this show isn't for you!

Three acrobats, one wheelchair, one excavator and an endless trove of courage are the main ingredients of this high-adrenaline adventure. Three friends meet at a construction site and Rémi switches his wheelchair for an excavator. As the Ironman dons his famous super suit, Rémi makes the machine a part of himself which gives him incredible power and surprising accuracy. His quadriplegia is seemingly gone and the space is taken over by a mechanical acrobat. Together, they launch a whirlwind of incredible acrobatic feats which send chills down the audience's spines.

Tickets: 540-590-650 CZK (numbered seating). Age guidance 6+.

LETNÍ LETNÁ
Letenské sady
Prague
17000

Price

-

Language

-

Phone

-

Email

-

Nearest metro

-

Nearest tram

-

Event links

FB event details

Jobs in Prague for English & Multilingual Speakers

Click for 100's of jobs in Prague for English and multilingual speakers in Prague.

Show all jobs