Století budov Techmanie Provided by Goout

Permanent

Techmania Science Center U Planetária 2969/1, Plzeň

External links EventVenue

For childrenExhibitions

Czech description only

Description

„Dramatické století ve zdech monumentálních továrních hal. Od století páry k vědě a technice zítřka. Tovární haly, v nichž sídlí Techmania Science Center, jsou dnes jediné veřejnosti přístupné objekty plzeňské Škodovky a slaví své století .

Techmanie využívá dvě z nejstarších škodováckých hal, které byly vystavěny na sklonku první světové války. Budova dnešního science centra patří se svými více než sedmi tisíci metry čtverečními k halám vůbec největším. Monolitickou železobetonovou konstrukci postavila renomovaná firma Müller&Kapsa podle projektu profesora plzeňské německé průmyslové školy Ludwiga Tremmela. Opravovala se zde lodní děla, vyráběly se tu lokomotivy nebo obrovská ozubená kola. V devadesátých letech dvacátého století se hala přestala používat a chátrala. Podobný osud potkal i sousední budovu nazývanou ASAP. Budova sklenutá ve své době progresivními Hetzerovými nosníky byla vystavěna jako závodní jídelna. Později se stala opravnou aut a v osmdesátých letech pro ni Škodovka ztratila využití úplně.

Oba objekty byly ponechány zubu času a zachránil je až projekt na vybudování Techmania Science Center na počátku 21. století. Prošly rozsáhlou rekonstrukcí, která respektovala jejich tovární charakter, zůstaly tu například funkční portálové jeřáby o nosnosti až sto tun, zachráněny a restaurovány byly i dva původní Hetzerovy nosníky. Kromě toho spravuje _Techmanie- i rekonstruovanou někdejší VI. bránu Škodovky nebo původní protiletecký kryt pod mostní konstrukcí Břeňkovy ulice.“