Psychologie pohádek Provided by Goout

Event has expired view similar events

Online Česká republika

External links Event

Online eventsOther

475–649 CZK

Czech description only

Description

Třídílný online kurz „Psychologie pohádek“ objasní roli pohádky ve vzdělávání a propojení pohádek a psychologie. Některá pohádková díla také účastníci spolu s lektorem stručně zanalyzují.

Když Platón hovoří o výchově, říká, že dobré příběhy se zakoření v dětské duši, a nakonec zrodí ctnosti. Pohádky připravují „psychologický terén“ pro mnoho okolností a stavů, s nimiž se dítě během svého vývoje setká. Dítě prožívá pohádku intuitivněji spíše než analyticky, prožívá ji celou. Vcítí se do příběhu a postav a snaží se je napodobit. Tato „imitativní magie“ je pro dítě stejně důležitá jako skutečná událost. Díky tomu čelí stejným výzvám, kterým čelí pohádkoví hrdinové. Pohádka musí dítě naučit rozlišovat dobro od zla, zasadit do jeho duše semínka ctností a věčných hodnot, aby se později mohly rozvinout v mocný nástroj, s nímž bude čelit životu. To mu pomůže stát se opravdu lidskou bytostí, být silnějším, lepším a svobodnějším člověkem.

Hlavní složkou pohádek jsou symboly, které popisují vnitřní stavy nevědomí, jeho „obyvatele“ a archetypy. Nevědomí pak klade před jednotlivce požadavek na vnitřní rozvoj, požadavek na krok na cestě individuace, krok k Bytostnému Já.

Témata jednotlivých lekcí:
- 18. dubna 2021 – Role pohádky ve vzdělávání
- 25. dubna 2021 – Pohádky a psychologie
- 2. května 2021 – Stručná analýza některých pohádek

K účasti na kurzu je potřeba pouze funkční připojení k internetu, web kamera, funkční mikrofon a reproduktory nebo sluchátka. Přednáška proběhne prostřednictvím aplikace Zoom. Podrobnosti kurzu k nalezení zde