Písek ve vzduchu, Duna v Plato Provided by Goout

Event has expired view similar events

PLATO Ostrava Janáčkova 22, Ostrava – Moravská Ostrava a Přívoz

External links EventVenue

LivestreamsExhibitions

Free

Czech description only

Výstava Písek ve vzduchu, Duna v Plato v sobě spojuje online-projekt a následnou výstavu devíti umělců. Obě části tak zároveň rozšíří projekt Písek ve stroji. On-line projekt _Písek ve vzduchu, na který po znovuotevření galerie navazuje výstava Duna v PLATO, představoval prezentaci děl devíti ostravských umělců reagujících na pandemii a izolaci. Byl zahájen 16. dubna, a díla byla zveřejňována v intervalu dvou příspěvků týdně na webových stránkách a sociálních sítích do 15. května.

Co může dělat umělecká instituce v době, kdy se základní předpoklady kultury, jako je komunikace a sdílení, přesunuly do soukromí a do virtuálního prostoru? Metafora Písku ve stroji – druhé výstavy cyklu Intenzity, kterou PLATO připravuje pro nejisté otevření v květnu, se rozvířila do _Písku ve vzduchu. Prosté setkávání se na vernisáži, koncertě, divadelním představení, komunitní akci, ve škole, a dokonce i v rodině se stalo hudbou budoucnosti. Izolace spustila altruistické mechanismy a potřeby sdílení a péče a můžeme pozorovat, jak mění náš vztah k technologiím a fyzickému světu. Některým z nás přináší obavy ze změn ekonomické a sociální struktury společnosti a z dohledových aparátů aplikovaných ve stavu nouze. PLATO se zajímá o to, jak se tato komplexní pandemická situace promítá do existenciální podoby těchto dnů.

Vystavují: Filip Nádvorník, Jakub Černý, Martin Kubica, Barbora Kurtinová, Otakar Matušek, Šárka Mikesková, Michal Moučka, Marek Pražák, Hana Puchová