Nikol Bóková Provided by Goout

Event has expired view similar events

Convent of St. Agnes of Bohemia Anežská 12, Praha 1

External links Venue

Concerts

100–500 CZK

Czech description only

Description

Vzděláním původně interpretka klasické hudby, ve své autorské tvorbě svobodně a bez jakýchkoli předsudků překračuje hranice hudebních žánrů, fascinovaná možnostmi, které jí nabízí. Její recitál pro Hybatele rezonance dá divákům nahlédnout do obou vzácných světů – klasického i autorského.

Program:
– vlastní autorská introdukce
– Schumann: Fantasie C dur
– Rachmaninov: _ Moment musicaux op. 16 no. 6_
– přestávka
– Nikol Bóková trio (kompozice inspirované programem první poloviny)

Nikol Bóková je vzděláním a zaměřením známá především jako interpretka klasické hudby, jejíž repertoár sahá od baroka až k soudobé hudbě. Pravidelně spolupracuje s předními českými orchestrálními tělesy a již v devíti letech poprvé vystoupila jako sólistka s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s níž dodnes spolupracuje. V roce 2018 ukončila studia na JAMU v Brně, během nichž absolvovala také roční stipendium na Akademii Karla Szymanowského v Katovicích. Vítězství v mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka v roce 2015, na níž interpretovala dílo Oskara Nedbala, ji inspirovalo k vydání historicky první kompletní nahrávky dosud téměř neznámého klavírního díla tohoto skladatele ve spolupráci s Českým rozhlasem. Pravidelně vystupuje s předními českými orchestry.
Na labelu Animal Music v roce 2019 vydala své první ryze autorské album s názvem Inner Place nahrané v klasické sestavě jazzového tria klavír-kontrabas-bicí, které čerpá z jazzu, klasické hudby a minimalismu a částečně i z populární hudby.

Nikol své skladby často zapisuje vlastním originálním způsobem s důrazem na harmonické funkce, významné melodické prvky a intervaly a neváže se jazzovými pravidly a schématy. „Své skladby považuji spíše za ‚písničky‘, ve kterých mohu bezprostředně vyjádřit příběh. Oproti klasice to vnímám jako přímočařejší a v jistém smyslu jednodušší vyjádření svých emocí. A necítím potřebu zařazovat se do určitého žánru,“ říká o své tvorbě autorka. Zkušenosti nasbírané interpretací klasické hudby, povětšinou 20. století, však nelze popřít, a to jak v kompozičním, tak interpretačním slova smyslu.