Nanokam: Výlet do biodiverzity Provided by Goout

Event has expired view similar events

Online Česká republika

External links Event

Online eventsOther

Czech description only

Description

V rámci „Dnů elektronové mikroskopie“ uvádí Hvězdárna a planetárium Brno unikátní premiéru filmu o tom, jak co zviditelňuje elektronová mikroskopie.

Podívejte se do zrcadla. Co vidíte? Svět nejrůznějších krajin s podivuhodnými výkyvy počasí? Hluboká údolí, nečekané praskliny, nedozírné pláně, vysoké hory, neprostupné džungle a kyselá jezera? Dravé šelmy, pasoucí se vegetariány nebo proměnlivé chiméry? Že máte před sebou pouze vlastní tvář? Nenechte se mýlit! Průměrný člověk je hostitelem 100 biliónů bytostí s celkovou hmotností kolem čtyř kilogramů. Některé z nich jsou škodlivé – jedna jediná bakterie o hmotnosti 0,000 000 000 000 01 gramu zabije 100 000 gramů těžkého člověka. Drtivá většina z nich ale patří mezi kladné hrdiny – vyrábějí látky nezbytné pro naši existenci, přeměňují nám potravu do využitelné podoby, anebo se snaží držet zkrátka všechny naše nepřátele. Mikroskopické kreatury z mnoha říší kontrolují všechno, co děláme. Nemůžeme bez nich žít. Nikdy nejsme sami.

Představení Nanokam je výletem do fantastického království bakterií, nejpočetnějších organizmů na této planetě. Ale také do světa prvoků i hub, které vyrábí plísňový sýr, chléb či pivo. Stejně jako větších organizmů – třeba mšic a mravenců. Diváci zblízka uvidí živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou lidská těla. To vše díky unikátním vizualizacím založeným na reálných záběrech z elektronových mikroskopů.