Jako růže. Móda zrcadlem doby Provided by Goout

Today, 12:00

Dietrichstein Palace Zelný trh 8, Brno

External links EventVenue

Exhibitions

40–180 CZK

Czech description only

„Nestálá a rozmarná moda objevuje se při každé saisoně v nové podobě. Dnes přirovnávám ji k motýlu, který mlsá ze všech květin a vybéře si to nejlepší.“

Výrokem redaktora módní ho časopisu Nové mody z roku 1918 se inspirovaly pracovnice Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a připravily výstavu s názvem Jako růže. Móda zrcadlem doby. Stejně jako onen motýl snažily se i kurátorky výstavy z rozsáhlých sbírek textilu EÚ MZM vybrat to nejlepší, aby mohly návštěvníky seznámit s vývojem převážně dámského městského oděvu z období mezi lety 1880 a 1925 a s vlivy, které hrály nejdůležitější roli při jeho proměnách.

Návštěvníci zhlédnou nákladně řešené šaty z drahých materiálů z konce 19. a přelomu 20. století, oděvy s husí hrudí z prvního desetiletí 20. století, střízlivé variabilní komplety z doby první světové války i šaty se sníženým pasem typické pro 20. léta 20. století. Opomenuto nezůstane oblečení mužů, dětí a tradiční oděv obyvatel brněnského venkova. Vystavena bude řada dobových módních doplňků, obuvi i spodního prádla.