Galina Miklínová: Muzeum Lichožroutů – vstup vítaný! Provided by Goout

02.12.2020 - 28.03.2021

Villa Pellé Pelléova 10, Praha 6

External links Venue

For childrenExhibitions

90–120 CZK Buy your tickets

Czech description only

Description

Výběrová multimediální retrospektiva ilustrátorky, výtvarnice a filmařky Galiny Miklínové, kterou pro malé i velké návštevníky připravila Villa Pellé.

Dílo Galiny Miklínové plynule přechází z tradiční formy ilustrace do komiksu či animovaného filmu, rozumí si se slovem i hudbou a umožňuje dát důraz na multimediální pojetí výstavy. Proslavila ji hlavně lichožroutí trilogie s názvem Příběh utajeného národa, jejíž čilí reprezentanti hostují snad v každé domácnosti, a dominují také této výstavě. Galina je autorkou původní podoby Lichožrouta coby živočišného druhu, která dala vzniknout úspěšnému animovanému dobrodružnému filmu Lichožrouti, jehož je režisérkou, výtvarnicí a spoluscénáristkou.

U Galiny Miklíkové je doma nejčastěji komika, někdy humor, jindy rovnou nonsens, a čím větší porce hry, zábavy a dobrodružství v dějovém příběhu, tím lépe. A nejen pod lichožroutí vlajkou. Taky v kauzách Kosprda a Telecí, peřiny jménem Kanafásek, klanarádů Huga, Huberta a Ofélie, čili H2O, strašidýlka Stráši, případně cílovníků a vombata Jirky, který řeší jak zvládnout nočník nebo vlastní strach.

Galina Miklínová vystudovala SUPŠ v Uherském Hradišti (užitá grafika) a VŠUP v Praze (ateliér filmové a televizní grafiky; M. Jágr a J. Barta). Absolvovala stáž na Humberside University ve Velké Británii, obor animovaný film. Je zřejmě nejznámější českou ilustrátorkou knih pro děti a mládež po roce 2000, proslavená hlavně spoluprací s básníkem Pavlem Šrutem (1940–2018), zejména jejich románovou trilogií Lichožrouti, ale i s dalšími autory, například Evou Papouškovou, Petrem Stančíkem nebo Alenou Mornštajnovou. Je také filmovou scenáristkou, výtvarnicí a režisérkou, kromě Lichožroutů vytvořila například tři řady úspěšných večerníčků O Kanafáskovi pro Českou televizi.

Žije, kreslí a animuje ve velikém starém domě za Prahou. Ve špajzu s ní bydlí Péťa Fotka, v ledničce Mlaskal, Chroustal a Pažral, v posteli se roztahuje Jonáš s Kanfáskem, pod postelí Kokosový dědek, v koupelně řádí H2O, na toaletě Vombat Jirka, a kde vsude u ní pobývají Lichožrouti, dosud netuší.

Tickets