Barbora Kleinhamplová, Eva Koťátková: 12hodinová konference

Event has expired view similar events

Institute of Molecular Genetics of the ASCR Vídeňská 1083, Praha-Kunratice

External links Venue

Other eventsTheater

Free

Czech description only

Umělkyně Barbora Kleinhamplová a Eva Koťátková pořádají v sobotu 12. 1. 2019 v Ůstavu molekulární genetiky AV ČR performativní blok 12hodinové konference.

Tato konference je inscenovanou událostí a výsledkem téměr ročního výzkumu založeném na rozhovorech, které vedly Kleinhamplová a Koťátková se zaměstnanci NÚDZ o jejich každodenních problémech. Akce dává prostor individuálním příběhům, ze kterých skládá portrét jedné instituce. Ta autorky zajímá jako místo, kde úzkostní zkoumají úzkost druhých a snaží se ji různými prostředky měřit, kvantifikovat, kontrolovat, pojmenovat, aniž by si často zvládli poradit s vlastní úzkostí. Konference je záměrně zasazena do nočních hodin, kdy obvykle instituce a její zaměstnanci (až na nočního hlídače) spí. Hlas je přitom dán i autorkám (v zastoupení performerkami), které sdílejí frustrace a úzkosti spojené s komunikací s velkou institucí o pořádání megalomanské umělecké akce. Ta je nakonec z původní instituce (NÚDZ) přesunuta do instituce náhradní (AVČR) a pokouší se zde přizpůsobit novým podmínkám.

Diváky čeká šestihodinové představení, které jako konference pouze začíná, aby se o něco později přeměnilo ve skupinovou halucinaci eskalující v soudní líčení. V jeho rámci se budou mít možnost stát pokusnými subjekty v experimentech, pomoci s modelováním obřího mozku a ochutnat zvláštní večerní kaši.

„Cuká mi oko, mám zvýšenou teplotu, potí se mi brýle zevnitř, trpím nespavostí – brzy se ale vzbudím a už neusnu.“

„Sedíme v autě…… krajina okolo hoří….jsou tam továrny a nějaké strašně ošklivé město…a jak auto jede krajinou, její kousky se odchlypují jako pásy papíru…pomalu se odtrhnou od zbytku a to teplo je ohne….postupně jeden hořící pás krajiny za druhým…a záleží kde se ty trajektorie protnou…jak daleko budeme, až pás dopadne na cestu…mám pocit, že nemůžu ovlivnit ani jeden z těch pohybů.“

„Zdá se mi o konferenci. Probíhá v celé budově. Zaměstnanci se rozhodli nejít domů. Někdo se zamkl ve své kanceláři, aby ho nevyhodila ostraha. Lékařka si na noc pozvala všechny své pacienty. Roli pacientů pro tentokrát přebrali vědci. Uzávěrky grantů byly vyhlášeny na půlnoc. Uklízečky si nerozdělily práci na směny – mají ambici uklidit během noci celou budovu. V laboratořích probíhá experiment, který se dlouho odkládal. Údržbář se rozhodl přes noc opravit závady na budově – stačí mu k tomu kabely a izolepa. Na recepci se střídavě spí, sní i hlídá. Těm, kterým by mohla brzy dojít energie je k dispozici výdej léků na ambulanci. V budově se hromadí mozky různých velikosti a zpracování. Myši suplují roli nemluvných průvodců.“

Občerstvení, doprava i program zajištěny.
Počet míst je omezený, rezervujte si prosím své místo na emailové adrese: 12hodinova.konference@gmail.com.
Událost je možné shlédnout pouze jednou, nebude se opakovat.
Akce začíná přesně v 18 hod.