7+1: Byt sběratele Provided by Goout

Today, Permanent

The Art Zone 8smička Kamarytova 97, Humpolec

External links EventVenue

Exhibitions

88 CZK

Czech description only

Od ledna 2020 lze nalézt v prvním patře sbírkovou expozici s grafickým kabinetem. V architektuře sedmipokojového bytu se představí na 100 děl ze soukromé sbírky.

7+1: Byt sběratele tvoří kompaktní celek, který zároveň poukazuje na schopnost výtvarných děl měnit svůj význam na základě interpretace a zasazení do kontextu. V místnostech se vedle sebe objevují zástupci meziválečné avantgardy (Zdeňka Burghauserová, Jindřich Štyrský, Bedřich Feuerstein) i té současné (Alice Nikitinová, Vladimír Houdek, Milan Houser). Návštěvníci se mohou těšit na jedinečná díla známých autorů, mezi kterými jsou např. Josef Čapek, Toyen, Emil Filla, Václav Boštík, Zdeněk Sklenář, Karel Malich či Stanislav Kolíbal, ale seznámí se také s umělci pozapomenutými, například Olgou Karlíkovou, Janem Křížkem nebo Františkem Pacíkem. Velký prostor v expozici je dán i mnohdy stále opomíjeným umělkyním-ženám (Zorka Ságlová, Věra Janoušková, Alena Kučerová, Adriena Šimotová, Květa Válová).

Zastoupení umělci: Jiří Balcar, Jiří Bašta, Václav Boštík, Vladimír Boudník, Zdeňka Burghauserová, Václav Cigler, Josef Čapek, Jiří Černický, Hugo Demartini, Alén Diviš, Bedřich Feuerstein, Emil Filla, Stano Filko, Milan Grygar, Jan Hendrych Milan Houser, Věra Janoušková, Jiří John, Olga Karlíková, Jan Koblasa, Stanislav Kolíbal, Jan Křížek, Alena Kučerová, František Kyncl, Karel Malich, František Matoušek, Mikuláš Medek, Jan Merta, Karel Nepraš, František Pacík, Zorka Ságlová, Zbyněk Sekal, Zdeněk Sklenář, Vladimír Skrepl, Otakar Slavík, Adriena Šimotová, Jindřich Štýrský, Toyen, Karel Vaca, Květa Válová, Ladislav Zívr, Jan Zrzavý a další…

Sedm místností bytu doplňuje grafický kabinet, vložený prostor, který je určený komorním krátkodobým výstavám grafiky, ilustrace či bibliofilií. Od ledna do konce května 2020 je v grafickém kabinetu (+1) ke zhlédnutí ukázka knižní tvorby Toyen včetně ilustrací, knižních obálek i umělecky koncipovaných projektů, které se vyznačují experimentálním přístupem. Kurátorský výběr pro tento zahajovací projekt učinila historička umění Barbora Bartůňková. Druhou osobností, jejíž kresby najdou návštěvníci v grafickém kabinetu od června do konce září 2020 je grafička Inge Kosková ve výběru kurátorky Anežky Chalupové. Třetím letošním „kabinetním“ umělcem bude od září 2020 do února 2021 Petr Vaněček, výběr z kreseb ve spolupráci s Anežkou Chalupovou připravila Jana Hradílková.

Důležité informace:
Na návštěvu je nutné se předem objednat. Objednat se lze skrze rezervační on-line formulář / na info@8smicka.com / předem osobně při návštěvě 8smičky / v otevírací dny telefonicky na 565 650 906. Minimální počet hostů jedné návštěvy je 8.