Apartment Amandment

Kamenicka 23, Praha 7, 17000

  • Phone+420 602843762
  • Mobile phone+420 732983073

About

This beautiful accommodation is located in the center of Prague in a quiet, central location, between the two famous parkland gardens Stromovka and Letenské Sady, with good access to public transport. The nearest tram station is only 50 m away and the metro is just 5 minute walk away.

The apartment is comfortable and modern equipped and offers excellent services: Linens and towels, internet connection, cleaning and breakfast are all included in the price.

In the direct vicinity you will find several restaurants, bars, shops, ATM as well as numerous cultural monuments and outdoor activities. Within 20 minutes’ walk you are in the heart of Prague where you can admire the rich history, among other Old Town Square, National Museum, and Wenceslas Square. Even the shopping lovers will not be bored by the variety of shops and boutiques.
If you arrive by car you can park on the street or on the guarded parking place at a distance of 500 m. If you prefer to come by plane you can order for transport service, provided by the owner. In this case indicate this in the booking.

All in all, an excellent accommodation in a great location against at affordable prices.

Toto krásné ubytování se nachází v centru Prahy, v klidné, centrální poloze, mezi dvema velkymi parky Stromovka a Letenske sady, s dobrou navaznosti na veřejnou dopravu MHD. Nejbližší tramvajová zastávka je jen 50 m od ubytovani a stanice metra je jen 5 minut chůze od ubytovani.

Byty a pokoje jsou komfortne a moderně zařízený a nabízejí vynikající služby: Ložní prádlo, ručníky, toaletni doplnky, připojení na internet, úklid, veskere poplatky a snídaně jsou zahrnuty v ceně ubytovani.

V bezprostřední blízkosti najdete několik restaurací, bary, obchody, bankomat, stejně jako mnoho kulturních památek. 20-ti minutovou procházkou prez Letenske Sady s nádherným panoramatickym vyhledem jste v centru Prahy, kde můžete obdivovat bohatou historii , mimo jiné Staroměstského náměstí , Národního muzea a Václavského náměstí . Dokonce i oblibenci nákupu zde prijdou na sve v nepřeberném mnozstvi různých obchodů a butiků .

Pokud přijedete autem, můžete parkovat na ulici nebo na hlídaném parkovišti vzdálenem 500 m. Pokud dáváte přednost pricestovat letadlem tak si můžete objednat odvoz z letiste k ubytovani za extra priplatek. V tomto případě uveďte tuto zadost v rezervaci.

Shrnute se jedna o vynikající ubytování ve skvělé lokalitě za přijatelné ceny.

Apartment Amandment

Kamenicka 23, Praha 7, 17000

Reviewed by users

Review this business

Leave your review for our community

Write a review

You must be signed-in to sumbit a review. Sign-in now