PraguExpatsO nás


PraguExpats je tým expertů poskytujících pomoc a podporu cizincům, kteří se rozhodnou v hlavním městě České republiky usadit na delší dobu.

Náš osobní přístup a přehled o tom, co se v Praze děje, rozhodně zaručuje nejvyšší možný standard služeb.

Naše firma nabízí pomoc expatům při zajišťování:
- dlouhodobých pobytu
- zaměstnaneckých karet
- parkovacích karet
- živnosteských listů
- pomoc při zakládání společnosti s r.o.
- zdravotní pojištění atd.

Našimi klienty jsou cizinci žijící v Praze, kteří potřebují pomoci s českou byrokracií a s faktem, že neovládají český jazyk. Naším úkolem je s jejich starostmi a problémy pomoci a zpříjemnit jim život ve městě a okolí.

Jednáme jak s jednotlivci, tak s firmami, které potřebují zajistit služby cizincům, kteří pro ně pracují.

Z důvodu, že našimi klienty jsou většinou cizinci, jsou naše stránky v anglickém jazyce. Ovšem pokud byste měli jakýkoli dotaz či požadavek, neváhejte nás kontaktovat a my Vám rádi odpovíme!

Nechte práci na nás a využijte získaného volného času!


Váš Tým PraguExpats

Kontaktní informace

Recenze


Napsat recenzi


Napsat recenzi v
angličtině
češtině
Rating
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
nejhorší
nejlepšíodeslat vaši recenziŘadit

Very helpful and friendly

vložil Ryan Henry
11:11:39 24/01/2019

Rustam was really great to deal with while applying for my relationship visa. I’ve got my visa with no issues at all as he’s been sending the letter to Czech authorities and reminding them to respond to our application on time - which helped a lot!

Happy and Satisfied Customer

vložil Steve Thirkettle
06:06:34 11/12/2018

The support and arrangements were flawless. Living in South Moravia the team were superb in arranging all the necessary details and documents, shared a coffee over breakfast and collected my permanent residency a couple of hour later. Great team and great support would recommend Rustam and the team to anyone interested

Extremely fast services:)

vložil Alex Grinvald
13:01:21 26/11/2018

I needed to apply for temporary residency and arrange Trade license. Met Rustam on Monday at 2 pm, we went for the visa office at 3 pm and get my temporary visa at 4 pm! After 3 days he called and asked me to collect my trade license from his office. Thank you so much! Alex

Highly recommend this service

vložil Chermaine Thompson
10:10:14 23/09/2018

Thank you so much for all your help. I cannot recommend Petra and Martina more highly. Always very responsive and have always helped with any CZ visa query I have. The whole process of getting a visa in CZ was quiet difficult until I used Praguexpats. Thanks again for your fabulous service :)

Excellent Service!!!

vložil Debasis Sutar
17:05:57 15/04/2018

I contacted Praguexpats before relocation to Prague. Prague expats provided end to end information and assistance during my temporary residence application. Apart from providing information they also assisted in expediting the procedure. They know the procedures thoroughly and have good contacts for translation services as well. I appreciate the best services provided and recommend Praguexpats. Thank you Petra and Martina!