PraguExpatsO nás


PraguExpats je tým expertů poskytujících pomoc a podporu cizincům, kteří se rozhodnou v hlavním městě České republiky usadit na delší dobu.

Náš osobní přístup a přehled o tom, co se v Praze děje, rozhodně zaručuje nejvyšší možný standard služeb.

Naše firma nabízí pomoc expatům při zajišťování:
- dlouhodobých pobytu
- zaměstnaneckých karet
- parkovacích karet
- živnosteských listů
- pomoc při zakládání společnosti s r.o.
- zdravotní pojištění atd.

Našimi klienty jsou cizinci žijící v Praze, kteří potřebují pomoci s českou byrokracií a s faktem, že neovládají český jazyk. Naším úkolem je s jejich starostmi a problémy pomoci a zpříjemnit jim život ve městě a okolí.

Jednáme jak s jednotlivci, tak s firmami, které potřebují zajistit služby cizincům, kteří pro ně pracují.

Z důvodu, že našimi klienty jsou většinou cizinci, jsou naše stránky v anglickém jazyce. Ovšem pokud byste měli jakýkoli dotaz či požadavek, neváhejte nás kontaktovat a my Vám rádi odpovíme!

Nechte práci na nás a využijte získaného volného času!


Váš Tým PraguExpats

Kontaktní informace

Recenze


Napsat recenzi


Napsat recenzi v
angličtině
češtině
Rating
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
nejhorší
nejlepšíodeslat vaši recenziŘadit

Amazing Experience

vložil Alice Stewart
14:02:38 03/03/2019

Rustam and the team were great to deal with while applying for my temporary residency ! I highly recommend PraguExpats if you are a British citizen wanting to remain in the Czech Republic after Brexit. The full process was completed VIA power. Highly recommend.

Brilliant!

vložil Paul Leather
19:07:14 23/02/2019

After finding PraguExpats online, I decided to put my trust in them to sort my temporary Czech residency and Trade License. I'm so glad I did! Rustam has been fantastic throughout the process, keeping me informed at every stage, very quick to respond to every query I've had, and going the extra mile with invaluable advice and suggestions. And not least, he's such a great guy to deal with! All sorted unbelievably quickly - I'm not sure what I'd have done without him. Thank you!

Very helpful and friendly

vložil Ryan Henry
11:11:39 24/01/2019

Rustam was really great to deal with while applying for my relationship visa. I’ve got my visa with no issues at all as he’s been sending the letter to Czech authorities and reminding them to respond to our application on time - which helped a lot!

Happy and Satisfied Customer

vložil Steve Thirkettle
06:06:34 11/12/2018

The support and arrangements were flawless. Living in South Moravia the team were superb in arranging all the necessary details and documents, shared a coffee over breakfast and collected my permanent residency a couple of hour later. Great team and great support would recommend Rustam and the team to anyone interested

Extremely fast services:)

vložil Alex Grinvald
13:01:21 26/11/2018

I needed to apply for temporary residency and arrange Trade license. Met Rustam on Monday at 2 pm, we went for the visa office at 3 pm and get my temporary visa at 4 pm! After 3 days he called and asked me to collect my trade license from his office. Thank you so much! Alex