Search

Search options

nav search


About us


"Prague Ki Society" is organizing introductory lessons into Ki Aikido!

"Prague Ki Society" is affiliated to Shinshin Toitsu Aikido Kai, Japan http://shinshintoitsuaikido.org/english/dojo/Overseas/prague-ki-society/.
The classes will be held by Martin Jaburek sensei, 4th dan. More about us can be found here: http://www.ki-aikido.cz/o-nas.html.

Ki Aikido is a martial art based on the principles of mind and body unity. We want to share with all of you what this amazing martial art is about, how it can help you to build a non-aggressive but powerful mind, and how to unify mind and body and use them together with confidence in your daily life.

Of course, we will show you all of these through Ki Aikido principles and techniques. If you are curious already, take a look here https://www.youtube.com/watch?v=NVcILnaiKTQ.

But don't forget that the most important is to come and try it by yourself! So, come and join us regardless if you are young or old, a woman or a man, short or tall...Bring some comfortable trousers (sweat pants), a t-shirt, some slippers, and don't forget your enthusiasm.
After the classes we can socialize a bit, go and have some refreshments. We warmly welcome all of you!
------------------------------------------------------------------------------------------
Šinšin Toicu Aikido Praha (Prague Ki Society) pořádá úvod do Ki Aikido!

Škola Šinšin Toicu Aikido Praha je přidružená k organizaci Šinšin Toicu Aikido Kai, sídlící v Japonsku http://shinshintoitsuaikido.org/english/dojo/Overseas/prague-ki-society/.
Výuku povede Martin Jabůrek sensei, 4. dan. Více o nás můžete najít zde: http://www.ki-aikido.cz/o-nas.html.

Ki Aikido je bojové umění, které vychází z principů jednoty ducha a těla. Rádi bychom se s vámi podělili o podstatu tohoto úžasného umění, jak vám může pomoci vybudovat neagresivní, ale silnou mysl, a jak sjednotit mysl a tělo a používat je společně v každodenním životě.

Samozřejmě že vám všechno z toho ukážeme prostřednictvím principů a technik Ki Aikido. Pokud jste již zvědaví, podívejte se zde https://www.youtube.com/watch?v=NVcILnaiKTQ.

Ale nezapomeňte, že nejdůležitější je, abyste přišli a zkusili si to sami. Tak přijďte a připojte se k nám bez ohledu na to, jestli jste mladí nebo staří, žena nebo muž, malí či velcí… Stačí, když si přinesete nějaké pohodlné kalhoty, triko, nějaké přezůvky, a nezapomeňte také na dobrou náladu.
Po výuce se můžeme společně sejít u nějakého občerstvení. Všichni jste srdečně vítáni!

100 CZK/ person

Contact details

Reviews


Write a review


Write review in
English
Czech
Rating
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
awful
excellentsubmit your review